Teknolojiyi hayatımızın tüm alanlarına entegre ediyoruz. Sosyal medya pazarlaması da bu uygulamalardan nasibini alıyor. Yeni pazarlama ajanı chatbot, sosyal medya stratejinizin bir parçası olmaya aday.

Günümüzde chatbot’ları yapay zekanın ilk tohumları gibi görebilirsiniz. Chatbot, özel işlerinizi yaptırabileceğiniz veya sohbet edebileceğiniz algoritma bazlı yazılımdır.

Chatbot’lar kulağa her ne kadar mekanik gelse de müşterilerle etkin bir iletişim kuracak kadar duygusal ve doğru tepkileri verecek kadar gelişmiş özelliklere sahip. Bu nedenle bu yeni akıllı konuşma botları, sosyal medya stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor.

Sosyal Medya Hesapları Kontrolünüzde

Akıllı konuşma botlarını kullanırken sadece bir kanala odaklanmayın. Genellikle Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarını etkin olarak yönetmek zor bir görevdir. Müşteri şikayetinin ne zaman ve hangi kanaldan geleceğini bilemediğiniz için sürekli olarak tüm kanalları takip etmeniz gerekir. Fakat Facebook’un uyguladığı gibi siz de akıllı konuşma botları kurarsanız iş gücünden tasarruf edebilirsiniz. Buna ek olarak da müşterilerle daha etkin bir iletişim sağlayabilirsiniz.

Chatbot ile Müşterilerinizi Tanıyın

Konuşma botları, zannettiğinizden çok daha akıllı olabilirler; en azından onları doğru bir şekilde kullanırsanız. Müşterilerle olan konuşmaları istatistiksel veriye dökerek en çok hangi konuda şikayet geldiğini veya müşterilerin hangi durumlarda sizinle iletişime geçmek istediğinizi öğrenebilirsiniz. Tüm bu bilgiler, etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için vazgeçilmezdir.

Hatta bir de şu açıdan bakalım: Siz normalde müşterilerden bilgi toplamak için anketler veya formlar kullanmak zorunda kalırsınız. Ama doğru yönetilmiş bir chatbot stratejisi sayesinde müşteriler ihtiyacınız olan bilgileri ve çok daha fazlasını kendi istekleriyle size sağlarlar.

Veri Toplama ve Doğru Yönlendirme Sağlama

Konuşma botları aracılığıyla topladığınız her veri, pazarlama stratejinizi güçlendirmenizi sağlayacak. Müşterilerin belirli kalıplara verdiği tepkileri analiz ederek daha detaylı ve incelikli satış kanalları yaratabilirsiniz. Aynı zamanda bu konuşma botları, satış işlemlerinden müşteri isteklerini ve beğenilerini çıkarabilir. Bu desenler sayesinde daha iyi hedeflenmiş reklamlar üretebilir ve doğru müşteriye doğru ürünleri sunabilirsiniz.

Chatbot’ları online pazarlama stratejinizin parçası haline getirin ve markanızı güçlendirmeye hemen başlayın.