Aylarca hatta yıllarca çaba harcayarak oluşturduğunuz marka kimliğini haftalar hatta günler içerisinde yok etmeye hazır mısınız? Pek sanmıyoruz. Fakat e-posta listesi satın almak sonun başlangıcı olabilir. Dijital pazarlamanın bir parçası olan e-posta listeleri, genellikle kaş yapayım derken göz çıkarma eğilimde olur.

Müşteri kazanmak ve markanızı tanıtmak için listede yer alan binlerce kişiye toplu mail gönderme işi çoğunlukla bu kişilerin sadece siniri bozar. Ve unutmayın ki “Üyelikten Çık” butonu e-posta alanların elinin altında. Peki gerçek anlamda e-posta listesi satın almak ve kullanmak, hem size hem de markanıza nasıl zarar verir?

Görsel: Linn Fritz

Güvensiz E-posta Adresleri

Size gönderilen liste içerisinde kullanıcısı değiştirmemiş bir e-posta adresi bulmak samanlıkta iğne aramaktan farksız olacak. Çünkü bu listelerde yer alan adresler, uzun süredir kullanılan ve çoğu zaman en az bir hatta bazı durumlarda iki-üç kullanıcı değiştirmiş adreslerdir. Aynı zamanda e-posta adreslerinin çoğu kullanımda bile olmayabilir.

Kısacası siz bu listelerde yer alan adreslere toplu mail gönderme gibi bir işe kalkıştığınızda geri sekme olasılığı veya en iyi ihtimalle spam kutusuna düşme olasılığı oldukça yüksektir. Şans eseri e-postayı alan kişiler ise havadan gelen bu gönderiyi spam olarak işaretleyecektir. Tüm çabalarınız alıcıların sizi spam olarak işaretlemesiyle tuzla buz olabilir.

Rastgele Kullanıcı Hedefleri

Mail adresleri listesi kullanarak e-posta gönderdiğinizde herhangi bir hedefleme yapmanız ne yazık ki mümkün olmaz. Rastgele e-posta göndererek aslında sizin ürünlerinizle en ufak bir alakası bile olmayan kişilere erişebilirsiniz. Sonuç mu? Zaman, emek, sermaye ve marka kimliği kaybı. Bunun yerine doğru hedeflenmiş reklam stratejileri oluşturarak doğru kullanıcılara ulaşabilir ve marka kimliğinizi güçlendirebilirsiniz.

Ceza Alma Riski

Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte mail adresleri listesi üzerinden e-posta gönderen çoğu şirket kanuni yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Kullanıcılar açısından oldukça can sıkıcı olan e-postalar size yarardan çok zarar getirecektir. Eğer e-posta gönderdiğiniz kullanıcılardan biri sizi şikayet ederse para cezası almanız hiç de şaşırtıcı olmayacak.

E-posta listesi satın almak yerine doğru bir dijital pazarlama stratejisiyle kampanyalarınızın etkinliğini artırabilirsiniz. Böylece marka itibarı kaybı yaşama ve potansiyel müşterileriniz tarafından spam gönderen bir şirket olarak algılanmaktan kurtulursunuz.