Dijital pazarlama alanında e-ticaret sitelerine ve diğer sitelere o kadar çok odaklanılıyor ki çoğu zaman en verimli içerik üretim platformu göz ardı ediliyor: YouTube.

Aslında YouTube video SEO çalışmaları yüksek dönüşüm oranları elde edebileceğiniz bir ortam yaratmak için her şeye sahip. Doğru bir şekilde kullanılıp planlandığında en az diğer çalışmalar kadar başarı elde edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Her Şeydir

Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi YouTube üzerinde de anahtar kelimelerin gücünü hafife almayın. Çünkü aynı arama motorlarındaki gibi bu platform üzerinde de bir arama çubuğu yer alır. Bu da ziyaretçilerin anahtar kelime girerek arama yapabileceği anlamına gelir. Doğru anahtar kelimelerin kullanıldığı bir video başlığıyla binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Videonuzu İzlenir Kılın

Hazırladığınız videonun ilk 10 saniyede geçilmesi istenen bir durum değildir. Hazırladığınız içerikler ziyaretçiler için çekici olmalıdır. Video etkileşiminizi yorum ve beğenilerle artırmak da izlenme oranlarınızı artıracaktır. Tüm bunlar kaliteli video içeriği oluşturmaya bağlıdır. Kayıt ekipmanlarına yatırım yapın, doğru bir konu seçin, kurgunuzu çekici bir şekilde oluşturun ve gerekirse yayınlama öncesinde profesyonel yardım alın.

Ürünleriniz Kedi Videoları Arasında Çıkmasın

Hatalı kategori ve etiket seçimi videolarınız komikli kedi videoları arasında çıkmasına neden olabilir. Kedi kumu, kedi maması ya da tırmalama tahtası gibi ürünler satmıyorsanız kedi videolarıyla tanıtım videolarının aynı yerde bulunması size fayda sağlamayabilir. Videonuzun içeriğine uygun etiket ve kategori seçimine gerekli özeni gösterin.

Belirli Aralıklarla Video Paylaşın

Bir tane video paylaşıp sırra kadem basmayın. YouTube video SEO çalışmalarına başlamadan önce tüm süreci detaylı bir şekilde planlamanız faydalı olacaktır. Haftada en az bir video paylaşmak, marka görünürlüğünüzü önemli oradan etkileyecektir. İlk iki aylık video konularınızı ve paylaşım sıklığınızı belirleyin.

Diğer Mecraları da Kullanın

Sadece YouTube üzerinden istediğiniz etkileşimi elde edemeyebilirsiniz. SEO çalışmalarının her alanında olduğu gibi tüm sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanmanız gerekir. YouTube üzerinde video paylaştığınızda bu videonun linkini Instagram, Facebook veya Twitter kanalınızda paylaşın. Böylelikle diğer kanallarda sizi takip eden kullanıcıların dikkatini çekebilir ve YouTube üzerinden paylaştığınız videoya yönlendirebilirsiniz.