Küçük bir şirketiniz var, e-ticaret yapmak istiyorsunuz. Ya da en popüler sitelerden birini kullanarak kendinize blog açtınız. Kendinizi tanıtmak ve milyonlarca takipçiye ulaşmak istiyorsunuz. Eğer bu alanda ilk deneyiminizse sizin için en korkutucu anlar başlıyor: Doğru dijital pazarlama ve SEO çalışmaları…

Online dünyaya yeni giriş yapan kişilerin çoğu tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilmediği için SEO çalışmalarından korkuyor. Bu dünyaya daldıklarında adeta Testere filminde kapana kısılmış gibi hissediyorlar. Şimdi insanların neden SEO’dan korktuğuna bakalım ve bu korkulardan nasıl sıyrılmamız gerektiğini düşünelim.

Herkes Sizi Konuşsun

Fenomen olmak ya da e-ticaret siteleri için geniş bir kitleye hitap etmek, SEO çalışmalarıyla ciddi zaman alır. Yani bir gün çalışma yapıp, güzel bir uyku çekip, sabah kalktığınızda tüm dünya sizi konuşuyor olmayacak. Öyle bir şey olursa neredeyse mucizevi bir olay gerçekleşmiş olur.

Dijital pazarlama çalışmalarının getirilerini ancak uzun sürede görebilirsiniz. Bu nedenle sabırlı olmak ve doğru bir strateji oluşturmak gerekir. Fakat adını kısa sürede duyurmak ve belirli bir müşteri kitlesine kavuşmak isteyenler için sonuçların daha kısa sürede elde edilmesi önemlidir. Bu nedenle SEO’ya bulaşmak ve süreçte kaybolmak yerine insanlar genellikle daha güvenli suları tercih etmektedir.

Emek Olmadan SEO Yok

Bu çalışmaların en büyük kuralı daha fazla başarı için daha fazla emek. Emek derken, her gün oturup sitenizin iç ve dış dinamiklerini iyileştirmekten ve optimize etmekten bahsediyoruz. Öyle bir hafta kasıp sonra kaymağını yemek yok.

İşte tam olarak bu nedenden dolayı küçük işletmeler başta olmak üzere yeni başlayanlar SEO çalışmalarından korkuyorlar. Sonu gelmeyen bir sürece girmek büyük emek gerektiriyor ve çoğu zaman insanların bu emeği verecek vakti olmuyor.

SEO=Teknik

SEO’da teknik bilgiye ihtiyacınız var. Sallayarak ya da tamamen deneme yanılmayla başarı kazanmanız oldukça zor. Bu nedenle çalışmalara başlamadan önce SEO’nun ne olduğunu ve en temel bilgileri öğrenmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu zaman ve emek gerektiriyor.

Google Çok Acımasız

Kendi sitenizde SEO çalışmaları yaparken farkında olmadan reklam kurallarını ihlal edebilirsiniz. Ve böyle bir durumda Google hiç merhamet göstermiyor. Sadece birkaç kural ihlaliyle ceza alabilir ve tüm sürece sıfırdan başlayabilirsiniz. Bir kere ceza alan ve arama motorlarında sıralaması gerileyen kişiler, SEO’ya korku dolu gözlerle yaklaşıyor.

Ziyaretçi In, Satış Out

Birkaç ay geçti, analitik sonuçlarına baktınız. Süper, başlangıca göre ziyaretçi sayınızda önemli bir artış var. Sanki bu SEO o kadar da korkutucu ve zor değilmiş, ne dersiniz? Ama detaylara baktığınızda satış oranlarınızda en ufak bir artış yok. Yani dönüşüm oranlarınız yerlerde sürünüyor. Sanki çalışmalar işe yaramadı gibi.

Tüm bu zorlukları, harcanan emeği ve zamanı göz önüne alıp bir de başarılı olmayan sonuçları önünüze koyarsanız durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Belki de SEO yerine başka kampanyalara yönelebilir ya da profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz. En azından artık nelerden korkmanız gerektiğini biliyorsunuz.