Dünya genelinde 500 milyondan fazla kullanıcısı olan TikTok, en yeni sosyal medya pazarı olurken hızla büyümeye devam ediyor. Google’a dahi meydan okuyan platform, dijital pazarlamada üst sıraya mı yerleşiyor?

Son dönemlerde ortalığı birbirine katan TikTok, özellikle Z jenerasyonu tarafından kullanılırken hayatımızdaki yerini de sağlamlaştırmış durumda. Pandemi döneminde kullanımı yaygınlaşan platform, kısa videoları uzun bir tüketim haline dönüştürerek eğlenceli vakit geçirmek üzerine tasarlanmış. Sesler, efektler, hashtagler, akımlar derken TikTok günde en az 12 defa oturum açılan bir noktaya taşınıyor.

TikTok, kullanıcı ile kaliteli bir etkileşim kurabiliyor. Çünkü empatinin yüksek olduğu, samimi, etkileşimli ve eğlenceli bir alan yaratıyor. Bu da her geçen gün daha fazla insanın aktif olmasını sağlıyor. Her yaştan ve kesimden insanın kendinden gündelik içerikler bulabilir. Artan popülerliği de bir gerçeği beraberinde getiriyor: TikTok etkili bir sosyal medya pazarlama kanalı olabilir.

Özellikle “influencer marketing” kavramının günümüzdeki etkin rolü ile de önemli bir sosyal medya pazarlaması stratejisine dönüşüyor. Viral videolar, orijinal ve yenilikçi fikirler de öne çıkıyor. Peki, markalar bu popülerlikten nasıl yararlanabilir?

MARKA FARKINDALIĞI 

Sosyal medya pazarlamasında en temel kriter marka farkındalığı yaratmaktır. Hedef kitlenizin hayatında bu kadar yer edinen bir uygulamadan içerik üretilerek maksimum verim alınabilir. Markanızla ilgili düzenli içerik üretmek viral sonuç yaratmasa dahi etkili bir sonuç yaratacaktır.

İÇERİKLE ETKİ YARATABİLME

Yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yolu, ağızdan ağza pazarlamadır ve sosyal medya pazarlaması bu konuda çok etkilidir. İyi hazırlanmış bir sosyal medya gönderisi, henüz markanızdan haberdar olmayabilecek ancak ondan daha fazlasını isteyecek yeni kitlelere ulaşmanıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda var olan müşterilerinizin ilgisini canlı tutabilecektir.

Hashtagler, doğru iletişim tonunu yakalamak, fayda sağlamak ve kurum kültürünü yansıtmak bu konuda çok önemlidir. Kaliteli içerik ile bunu sağlayabilirsiniz.

INFLUENCER MARKETING 

TikTok çoktan sponsorlu içerikler paylaşma opsiyonunu öne çıkardı. Markalar için doğru algoritmalar yarattı ve pek çok kurum tarafından etkili bir şekilde kullanılıyor. Buradaki en kritik yöntemlerden biri ise influencer marketing. Özellikle instagram ile hayatımıza giren bu pazarlama yöntemi giderek önem arz etmeye başladı. Kişilerin deneyimlerinden ve hikayelerinden empati kurarak güven duygusu hissetmemiz üzerine kurulu. Böylelikle sosyal medya pazarlamasında açık ara avantaj sağlayan bir boşluğu doldurabiliyor.

Influencerlar, mesajınızı kanallarında paylaşarak markanızı veya ürününüzü tanıtmanıza yardımcı olabilir. Bir kullanıcı bu influencerların gönderilerinden birine tıklarsa, markanızın adını ve kendilerinden ve takipçilerinden gelen diğer ilgili içerikleri beslemelerinde görme olasılığı yüksektir. Bu, markanız hakkındaki bilinirliği artıracak ve kullanıcıları markanızla daha fazla etkileşim kurmaya teşvik edecektir.

REKLAMLAR

Instagram 4 gönderiden birini reklam olarak bize sunarken; TikTok ise 9 gönderide bir bunu yapıyor. Az reklamın olması ve reklamların reklamdan ziyade “içerik” olması da tüketimi kolaylaştırıyor. Bu anlamda TikTok reklamları etkileyici bir tercih sebebi olabilir.

Özetle sosyal medya hesaplarında marka hikayenizi anlatmanız ve etkileşim kurmanız çok önemli. TikTok da sosyal medya pazarında hatrı sayılır bir avantaj sağlayacaktır. Bu yükselen gerçeğe adapte olmanızı tavsiye ederken yeni içerikleri de heyecanla takip ediyor olacağız.