Yaratıcı olmak ile kurallara uymanın zıt şeyler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yüzden hemen söyleyelim: SEO uyumlu içerik yaratıcı olabilir.

Şimdi size okurken içtenlikle onaylayacağınız iki yargıdan bahsedeceğiz: “Kurallar sıkıcıdır” ve “Kurallar yıkılmak için vardır”. Her ikisi de hayatımızda herhangi bir şeyin kurallara oturtulmasının o işi sıkıcı yaptığına dair yargılarımızı temsil ediyor. Bu yargıların ilk tohumları ise çocukluk döneminde oluşmaya başlıyor.

Aileniz gece geç saatlere kadar televizyon karşısında film izlerken, sizin saat 10 olmadan yatağa girmeniz gereken tek haneli yaşlarınızı düşünün. Kuralların eğlenceli olmadığına dair ilk yargınız şimdiden oluştu. Bunu okul çağındaki ödevler ve yetişkinlik hayatındaki iş yaşamı takip ediyor.

Her ne kadar sıkıcı olsa da, bahsettiğimiz bu görevlerin yarar sağladığını biliriz. Örneğin; yaptığınız ödevler okul hayatında başarılı olmanızı, iş yerindeki kurallar para kazanmanızı sağlar. Veya konumuza dönecek olursak, SEO uyumlu içerik yazmak aramalarda üst sıralara çıkmanızı sağlar. Peki, her kural sıkıcı olmak zorunda mı? Kesinlikle hayır. Hele ki SEO uyumlu içerik yazmaktan bahsediyorsak, sanıldığının aksine sıkıcı olmanın yanından bile geçmemeniz gerekiyor. Öncelikle “SEO uyumlu” ne demek, bunu açıklayalım.

SEO Uyumlu İçerik Yazmak

SEO’nun açılımı “Search Engine Optimization” veya Türkçeye çevirecek olursak; “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Yani, içeriğinizin arama motorunda üst sıralarda çıkmasını sağlayan bir sistematik yazma biçimi olarak ifade edebiliriz. SEO’nun ilk adımı anahtar kelimeleri belirlemektir. Yazacağınız konuya hakimseniz anahtar kelimeyi bulmak zor değil ancak yine de anahtar kelime sağlayıcı yazılımlardan yararlanabilirsiniz.

Anahtar sözcükleri belirledikten sonra başlık ve metin içerisinde belli sayıda bu kelimeleri kullanmanız gerekir. Asıl kuralımız burada devreye girse de, SEO odaklı metin yazarken dikkat etmeniz gereken altın değerinde bir kuralımız daha var: ÖZGÜN OLMALISINIZ!

Hem şu kadar kelimeyi şu kadar paragrafta kullanmak zorunda olup hem de nasıl özgün olunur sorusunu soruyorsanız, son doğum günü pastanızı düşünün. Pasta yapmak için kullanmanız gereken yumurta, süt, un, şeker gibi bazı temel malzemeler vardır. Bu malzemeler olmadan pasta yapmanız mümkün değildir ve genellikle malzemeleri belli bir sıraya göre ekleyip belli zamanlarda karıştırmanız gerekir. Şimdi de bugüne kadar yediğiniz veya yemekten vazgeçtiğiniz pastaları düşünün; hepsinin görünümü, içeriği ve tadı farklı. Sıradan olanlar da çoğu kez tercihinizin dışında kalıyor. Butik pastacıların son dönemlerdeki başarısını anlamak güç değil.

SEO uyumlu içerik oluştururken de bir pastacı gibi metninizi farklı ve dikkat çekici kılacak ilaveler yapmanız gerekiyor. Anahtar sözcükleri kullanırken sıkıcı olmaktan çekinmenize gerek yok. Çünkü anahtar sözcükleri kullanmadan konunuzu anlatmanız zaten mümkün değil, tıpkı un olmadan pasta yapamayacağınız gibi. Eminiz ki hiçbir pasta şefi, un ve yumurtayı ekledikten sonra çırpması gerektiği için özgünlüğünü yitireceğinden endişe duymuyordur.

Birkaç küçük tavsiye verecek olursak;

SEO odaklı yaratıcı metinler yazabilmek için önce sıkıcı olmanız gerektiği önyargısından kurtulun. Ardından metninizi kuralları düşünmeden yaratıcılığınızı ön plana çıkarmayı hedefleyerek yazın. Son adım olarak, anahtar kelimeleriniz ve metninizdeki yerleşimlerini ortaya çıkan içerik üzerinden değerlendirin ve gerekli düzenlemeleri hazır metin üzerinden yapın. Doğru anahtar sözcükleri bulduğunuz takdirde, SEO kurallarına kendiliğinden uyduğunuzu fark edeceksiniz.