Şimdiden kendinizi iş ilanlarında şu cümleyi görmeye alıştırın: “Hikaye anlatıcısı aranıyor!”

İstisnasız tüm liderlerin sahip olduğu tek ortak özellik ne diye sorsak, cevabınız ne olurdu? Karizma, para, şans ya da zeka mı? Öyleyse yanılıyorsunuz. Modern dünyanın liderleri ile bundan 100 yıl öncesinin liderlerinin, hatta 1.8 milyon yıl önce yaşamış ilk insan komünlerinin liderlerinin tek bir ortak özelliği var: İyi bir hikaye anlatıcısı olmak.

İyi bir hikaye anlatıcısı, eninde sonunda karşısındaki kitleyi etkileyecektir. İster şirkette bir pazarlama ekibini yönetiyor olun ister milyon dolarlık bir şirketin CEO’su ya da devlet başkanı, hikaye anlatmak en güçlü silahınızdır. Dolayısıyla yönetim ve pazarlama sektörünün potansiyel çalışanlarında arayacağı yegane özellik hikaye anlatıcılığı olacak. Hikaye anlatıcılığının etkisini anlayabilmek için bugüne kadar izlediğiniz TED konuşmalarını düşünün. Her bir konuşma başlı başına hikaye anlatımının bir örneği ve o sahneye çıkan her kişi iyi hikaye anlatıcısı. Bunun doğal bir yetenek olduğunu ve eğer yeteneğiniz yoksa bir hikaye anlatıcısına dönüşemeyeceğinizi düşünüyorsanız, sıradaki TED konuşmalarına bakmanızı öneririz.

Hikaye Anlatıcısı Olmak İsteyenler İçin Referans Niteliğinde 5 TED Konuşması

1. CHIMAMANDA NGOZI ADICHIE, THE DANGER OF A SINGLE STORY (‘Tek Hikayenin Tehlikesi’)

 

Hikayelerin gücünü anlamanız için eşsiz bir konuşma. İnsan beyninin hikayelere olan bağlılığı ve hikayelerin yapıcı olduğu kadar yıkıcı da olabileceği gerçeğini yüzümüze vuruyor. Önyargıların hikayenizin önündeki en büyük engele nasıl dönüşebildiğini anlamak, sarsıcı olduğu kadar uyandırıcı da.

2. DAVE ISAY, EVERYONE AROUND YOU HAS A STORY THE WORLD NEEDS TO HEAR (‘Herkesin Dünyanın Duymaya İhtiyaç Duyduğu Bir Hikayesi Var’)

 

İyi bir hikaye anlatıcısı olmak için iyi bir hikayeye sahip olmalısınız. İşin gerçeği hepimiz bu hikayelere sahibiz, yeter ki anlatmasını bilelim. Bu ilham verici TED konuşmasında, aslında tek ihtiyacımız olanın biraz cesaret olduğunu keşfediyoruz.

3. JOE SABIA, THE TECHNOLOGY OF STORYTELLING (‘Hikaye Anlatma Teknolojisi Üzerine’)

 

Bu kısa TED konuşmasında, insan doğasının sahip olduğu hikaye anlatma dürtüsünün teknolojinin getirdiği imkanlar ve insan zekası ile birleşiminin ortaya çıkardığı etkileyici ürünleri görüyoruz. Özellikle teknolojinin hayat anlamına geldiği bu günlerde, ilk insandan beri var olan ilkel bir güdünün teknoloji ile nasıl harmanlandığını görmek ilham verici.

4. ANDREW STANTON, THE CLUES TO A GREAT STORY (‘Harika Bir Hikayeye Götüren İpuçları’)

 

Pixar’ın başarılı öykülerinin ardından yatan sırları bu TED konuşmasında öğrenebilirsiniz. İyi bir hikaye anlatmak için kendinizi hikayenin içinde yaşatmanız, kendi deneyimlerinizi hikayeye aktarmaktan korkmamanız ve izleyicilerinizi önemsemeniz konusunda tavsiyelere yer veriliyor. Hikaye anlatıcısı olma konusunda geniş perspektiften nokta atışı tavsiyeler veren referans niteliğinde bir konuşma.

5. BRENÉ BROWN, THE POWER OF VULNERABILITY (‘Kırılganlığın Gücü’)

 

Merhamet, utanç gibi bizi insan yapan özelliklerimizin, hikaye anlatıcılığında nasıl üretken bir kaynağa dönüştüğünü anlatan güzel bir TED konuşması. İnsan kırılganlığından, özellikle kendi deneyimlerimizden yola çıkmanın iyi bir hikaye anlatıcısı olmanın altın kuralı olduğunu öğreniyoruz.