Teknolojinin, dolayısıyla da iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte çalışma kültürü de değişiyor. Bu gelişmeler, hem çalışanlar hem de işverenler için pek çok açıdan daha verimli bir çalışma biçimini de beraberinde getirdi: Uzaktan çalışma modeli.

Kapak Görseli: charliehr.com

Bilişimden muhasebeye, reklamcılıktan içerik üreticiliğine kadar pek çok işte aktif olarak kullanılabilen uzaktan çalışma (remote working), kişilere zamandan ve mekandan bağımsız olarak çalışabilme özgürlüğü tanıyor. Peki bu sadece bir trend mi, yoksa geleceğin çalışma kültürü mü?

Uzaktan Çalışma Modeli Nedir?

Uzaktan çalışmayı, ekiplerin ya da bazı ekip üyelerinin geleneksel ofis ortamının dışına çıkarak kendi konfor alanları içerisinde işlerini yürütmesi şeklinde ifade edebiliriz. Kısacası internet erişiminizin olduğu ve işlerinizi tamamlayabildiğiniz sürece nerede çalıştığınızın hiçbir önemi yok. Bu, zaman kontrolünü elinize aldığınız ve kurallarını sizin belirlediğiniz bir iş temposu anlamına geliyor.

Çalışma kültüründeki bu değişimin hızla yaygınlaşmasını teknoloji ile birlikte bir de en çok Y kuşağı ile ilişkilendirebiliriz. Bir önceki kuşaktan çok daha farklı iş beklentileri içinde olan Y kuşağı, iş yeri ve işverenle farklı bir ilişki kuruyor ve talep ediyor. Y kuşağının iş yaşamındaki aktifliğini de düşünürsek, değişim kaçınılmaz demek yanlış olmaz.

Uzaktan çalışma modeli ve sağladığı faydalar:

1. Mutlu Çalışanlar İş Verimliliğini Artırır

Forbes’a göre uzaktan çalışanlar, iş dinamiklerini kendileri düzenledikleri ve yöneticilerinden daha az sıklıkta geri bildirim aldıkları için daha mutlu oluyor ve bu da şirketlere daha verimli çalışan, daha iyi iş üreten ve daha sadık çalışanlar olarak dönüyor.

Uzaktan çalışma modeli sayesinde kendi çalışma rutinini belirleyen çalışanların daha mutlu olmasının sebepleri de oldukça anlaşılır:

• Sabah erken saatlerde uyanma zorunluluğu ortadan kalkıyor.
• İşe giderken ne giyinileceği gibi stresler yaşanmıyor.
• Trafikte kaybedilecek zaman geri kazanılıyor.
• Yol, kuaför ve iş kıyafetleri için harcamalar azalıyor.
• Aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirebiliyor.
• Gün içerisinde halledilmesi gereken işler için izin almak gerekmiyor.
• Ofis ortamında başkalarıyla ve onların işleriyle ilgilenerek vakit kaybedilmiyor.
• Sadece kendi işine odaklanan ve dikkati dağılmayan çalışanlar, işlerini başarılı bir şekilde tamamlayınca hem motivasyonları artıyor hem de daha fazla iş tatmin yaşıyorlar.

2. Sonuçlar En İyi Bilgiyi Verir

Uzaktan çalışmayı şirketiniz için bir çalışma kültürü haline getirmek istediğinizde, muhtemelen aklınıza hemen bazı endişeler doluşacak:

• Verimli olacak mı?
• Ya çalışmazlarsa?
• Ya aradaki bütün iletişim koparsa

Kabul edelim, işe alım süreçlerinizden çekirdek ekibinizin oluşmasına kadar her şeyi etkileyecek bir model bu. Elbette bazı insanlar suistimal edebilir ancak bu kiminle yollarınızı ayırmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Ofis ortamında okunamayan bazı gerçekleri bu sayede fark edebilirsiniz. Böylelikle bütün çalışanlarınızın haklarını da daha iyi koruyabilirsiniz.

Rahatlayın, işlerini teslim etmeleri gereken tarihte teslim eden çalışanlarınız tabii ki gün ortasında spora ya da alışverişe gidebilirler. Bu özgürlüğü ve esnekliği sağladığınız takdirde ayrıcalıklarını koruma konusunda daha istekli olacaklarından şüphe etmeyin. Karşılıklı güven duygunuz kesinlikle tazelenecek.

3. Herkes Aynı Değildir

Profesyonel iş yaşamı diye tanımladığımız şey, kesinlikle kişiliklerimizden bağımsız değil. Herkesin en iyi çalışabileceği, en üretken olabileceği şartlar farklı olabilir. Dışa dönük insanlar ve içe dönük insanlar aynı şekilde motive olmaz, aynı ortamda aynı verimlilikte çalışamayabilirler.

Dışa dönükler sosyal iletişimle iyi hissedip gelişirken, içe dönük olanlar daha fazla mahremiyete ihtiyaç duyabilir. Ancak burada kaçırılmaması gereken nokta şu: İster içe dönük ister dışa dönük olsun her birey, odaklanabilmek ve işlerini kendini de tatmin edecek bir başarıda bitirebilmek için sessizliğe ihtiyaç duyar.

Tabii ki bu noktada uzaktan çalışma modeli her birey için uygun olabilir mi diye de düşünmek gerek. Zaman yönetimi ile ilgili problem yaşayan bireyler, bu sistemde işle ilgili verimli sonuçlar alamadığı gibi bundan psikolojik olarak olumsuz da etkilenebilir. İşverenin bu konuda daha araştırmacı olması çok önemli. Ancak hep söylediğimiz gibi güvenmek ve denemek çalışanlarınızla aranızda çok daha sağlam bir bağ geliştirir.

4. Teknoloji Buna İzin Veriyor

İletişimin en kolay olduğu zamanda yaşıyoruz ve bunu kullanmalıyız. Slack, Basecamp ve Trello gibi iş yönetimi araçları bu konuda en büyük destekçiniz. İletişim kolaylaştıkça uzaktan çalışma modeline ve uzaktan çalışan ekip arkadaşlarınıza daha çok güveneceksiniz.

5. Büyümenizin Önündeki Engeller

Uzaktan çalışma, farklı şehirlerden ve ülkelerden işinizde iyi olan insanlarla çalışma ve böylelikle de büyüme olanağı sağlamasının yanı sıra, azalan masraflarınız sayesinde daha cesur adımlar atmanıza da yardımcı olur. Bu sayede ekibinizi büyütebilir, iş kapasitenizi artırabilir ya da ikinci bir ofis açabilirsiniz.

6. Şirket Kültürünüze Katkıları

İnsanlara değer verdiğinizi gösterin. Yeni deneyimler kazanmaları, yeni yetenekler geliştirmeleri, kendilerini gerçekleştirmeleri için onlara alan açın, imkan tanıyın. Bütün bu sürecin ofis içi iletişiminizi de güçlendireceğini unutmayın. Ayrıca sürekli kontrol etmeye çalışmadığınızda çok daha yaratıcı ve verimli olacaklarından emin olabilirsiniz

7. En İyilerle Çalışmak ve Onları Kaybetmemek

İşinizde en iyi olan insanlar her zaman sizinle aynı şehirde olmaz. Uzaktan çalışma modeli ile çok daha yaratıcı ve başarılı insanları, dünyanın bambaşka bir yerinden dahi ekinize dahil edebilirsiniz. Şüphesiz bu ekibinizin ve işinizin gelişmesine katkı sağlar.

Bunun farklı bir boyutu da ekip arkadaşlarınızı kaybetmemekle ilgili. İnsanların yaşam koşulları değişebilir; eğitim ya da herhangi bir sebeple başka bir şehre veya ülkeye taşınabilirler, ebeveyn olabilirler… Uzaktan çalışma sayesinde yetenekleri kaybetmezsiniz.

Sonuç olarak tabii ki her sektör, departman ya da posizyon için uzaktan çalışmak uygun olmayabilir ancak yeni fikirlere açık olmak her zaman fayda sağlar, yeni kapılar açabilir. Şirket kültürünüz ve daha verimli çalışmak hakkında düşünürken sormanız gereken temel soru şu: “İşimizi mutlu, sağlıklı ve tabii ki etkin bir şekilde yapmamıza yardımcı olan ne?”

Kaynak: Column Five Media