Renkler, insanlar gibidir. Her birinin kendi karakteri, enerjisi, mesajı vardır. Markalar da böyledir. Renkler ve markalar birbirinden ayrı düşünülemez.

Dijital pazarlama stratejisi veya sosyal medya stratejisi oluştururken sadece renk deyip geçmeyin. Renkler, insanların psikolojileri üzerinde tahmin ettiğinizden çok daha büyük etkiler yaratabilir. Yani eğer internet sitenizde veya sosyal medya kanallarınızda doğru renkleri kullanabilirseniz, potansiyel müşterilerinizin düşüncelerini etkileyebilirsiniz. Ne kadar fazla kişiyi ikna ederseniz dönüşümü artırmanız o kadar kolay olur. Şimdi renklerin gücünden faydalanıp dönüşümü artırma yöntemlerine renkler ve markalar üzerinden bir bakalım.

Renklerin Marka Üzerindeki Etkisi

Kitlenize göre renk seçimi kadar altlarında yatan anlamlara göre seçim yapmak da bir o kadar önemlidir. Çünkü ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz ilk olarak sizin logonuz ve seçtiğiniz renklerle etkileşime girerler. Bu nedenle çarpıcı ama aynı zamanda güven veren renklerin kullanımı dönüşüm oranlarını artıracaktır.

Kırmızı: Coca-Cola, McDonald’s, Lay’s ve Redbull gibi dünyaca ünlü markaların kullandığı kırmızı, hayat ve heyecan hislerini tetikliyor. Heyecan hissi yarattığı için ziyaretçileri kolay bir şekilde kendilerine çekiyor.

Mavi: LinkedIn, Twitter, Facebook ve çok daha fazlası. Mavi denince akla ilk gelen şüphesiz ki üretkenlik ve güven. Sağladığı güven duygusu nedeniyle Visa, Ford ve IBM başta olmak üzere önemli markaların logoları tamamen mavi renkten meydana geliyor. Mavinin en öne çıkan özelliği ise herkes tarafından net bir şekilde görülebilmesi. Buna renk körleri de dahil.

Yeşil: Sokaktan geçen herhangi birine yeşil rengi neyi anımsatıyor diye sorsanız, alacağınız cevap doğa olacaktır. Yeşil rengi uyum ve doğayı yansıtmak isteyen tüm markaların tercihi. Yemek sektörünün favori rengi olan yeşil Subway gibi ünlü markalar tarafından kullanılıyor. Ayrıca Body Shop, Spotify ve Holiday Inn gibi markaların yeşili tercih etmesi, bu rengin farklı sektörlerde yaygın bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Siyah: Herkesin vazgeçilmesi siyah gücü ve inceliği temsil ediyor. Bu nedenle de genellikle lüks tüketim markalarının favori rengi olarak karşımıza çıkıyor. Kim Mont Blanc ya da Chanel’in ikonik siyah logosunu unutabilir ki? Sade görüntüsü sayesinde birçok kişide satın alma isteği uyandıran siyah, başka bir renge ihtiyaç kalmadan tek başına rahatlıkla kullanılabiliyor.

Beyaz: Mükemmellik ve sade tasarım için beyazdan başka bir renk düşünmeyin. Apple ya da Honda gibi dünya devlerinin izinden gidin ve beyazın kullanıldığı şık ve çekici logolara yönelin. Doğru bir tasarımla doğru rengi kullandığınız anda dönüşüm oranlarınızı fark edilir şekilde artırabilirsiniz.