Kimine göre pazarlamada garanti bir yol, kimine göre ise büyük bir risk. Önce niş pazarlama (niche marketing) nedir birlikte bakalım, kararı siz verin.

Kapak Görseli: Marcos Morales

En son market alışverişinizde deterjan reyonuna uğradıysanız, siyah çamaşırlar için üretilmiş Perwoll sırasının yanından geçmişsinizdir. Veya yolda yürürken adını okumakta zorlandığınız vejetaryen restoranına gözünüz ilişmiştir. Hedef kitlesinde olalım ya da olmayalım, hepimiz niş pazarlama örnekleri ile sürekli karşılaşıyoruz.

Niş Pazarlama Ne Demek?

Kısaca, hedef kitlesini daraltarak müşterilerin özelleşmiş ihtiyaçlarına cevap veren bir pazarlama türüdür. Klasik pazarlamanın sürümden kazanma mantığının aksine, niş marketing daha az üretimle daha çok kâr etmeyi amaçlar. Başlangıçta girişimciler tarafından benimsenen bir yaklaşım olsa bile, zamanla büyük çaplı üreticilerin de dikkatini çekmiştir.

Niş pazarlamanın ilk adımı hedef kitle-ihtiyaç ikilisi ile başlar. Başarıya ulaşmanın tek yolu, hedef kitleyi ve ihtiyaçlarını doğru tanımlayabilmekten geçer. Yani oldukça teferruatlı bir pazar araştırmasının yanında demografik bir inceleme de gereklidir. İhtiyaçları tanımlarken süreklilik, kişiye veya çevreye bağlılık gibi parametreler de göz önünde bulundurulur.

@Autopilot

Niş Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

Bu sorunun cevabını niş pazarlama örnekleri üzerinden verelim.

Sadece kar yürüyüş ayakkabısı üreten markalardan birini düşünün. İhtiyaç piramidine yerleştirirsek; en altta genel ayakkabı sınıfı yer alır, onun üstünde spor ayakkabılar, onun üstünde kar yürüyüş ayakkabısı. Ayakkabı hepimizin ihtiyaç duyduğu bir ürünken, spor yapanlar ve kış sporu yapanlar olarak hedef kitle gitgide daralmış oldu.

Kar yürüyüş ayakkabısı üreten bir firma hedef kitlesine aslında şunu söylüyor:
“Kış sporları yapan birinin ihtiyaçlarını biliyorum ve sıradan bir kış ayakkabısının ihtiyaçlarını gidermeyeceğinin farkındayım.”

Artık bu markanın hedef kitlesini tanımlayabildiğini ve bir ihtiyaç tespiti yapabildiğini biliyoruz. Peki sırada ne var? Ürün kalitesi.

Hedef kitlenin ihtiyacını tanımlamak önemli bir adım olsa da ihtiyaca cevap veremeyen bir ürün sunmak boş slogan atmaktan başka bir şeye benzemez. Bu pazarlama türünü kullanmaya niyetimiz varsa, sunduğumuzun ürünün mevcut duruma çözüm ürettiğinden emin olmalıyız. Verdiğimiz örnek, ürün kalitesi yakalamanın nispeten daha kolay olduğu bir örnek. Her ne kadar niş pazarlama örneği olsa da o küçük sahada bile birçok üreticisi olması muhtemel. Ancak vegan köpek maması gibi kalite kıyaslaması yapmanın zor olduğu bir alanda pazarlama yapmak istiyorsanız, kalitenin sınırları o kadar keskin olmuyor. Kıyaslanacak bir standardın olmaması bir avantaj olabileceği gibi, niş alanlar söz konusu olduğunda beklentiyi karşılamak bazen o kadar kolay olamayabiliyor.

Neden Niş Marketing?

Niş Marketing = İnovasyon.

İnovasyon, 21. yüzyılın ihtiyacını anlatan belki de en doğru kelime. Söz konusu pazarlama olduğunda da inovasyon faktörü içeren her girişim yüksek bir başarı potansiyeli taşıyor. Durum böyle olunca “niş pazarlama hangi şirketler için gereklidir?” sorusunun cevabını verirken, “hangileri için değil ki!” diyoruz.