İnfografikleri seviyoruz. Hatta onlara bayılıyoruz. Görsel bilgi varsa, yazılı bilgiye bakmıyoruz bile. Peki ama neden?

Nedeni çok da karmaşık değil. NeoMam Studios, infografiklere olan sevgimizi aşağıdaki infografikle anlatıyor. Bahsedilen konuları hemen özetleyelim:

– Enformasyon bombardımanı: Artık hayatımızda daha fazla kelime var. 1986’dan bu yana hayatımızdaki kelime sayısı 5 kat artmış. Bir insana günde ortalama 174 gazete dolusu kelimeden söz ediliyor. Hâl böyleyken direnç kazanıyoruz ve daha fazla kelime kabul etme şansımız kalmıyor.
– Görseli daha iyi anlıyoruz: İnsanlar bir görseli saniyenin 10’da 1’i sürede anlayabiliyor. 200-250 kelimelik bir metni 60 saniyede okuyabiliyor.
– Hızlı yaşıyoruz: Evet, eskiye oranla artık çok daha hızlı yaşamaya başladık. Etkileşim için daha az zamana ihtiyacımız var. Görseller, bizi daha kolay etkileşime sokuyor.
– Teknoloji gelişti: Eskiye göre bilgisayarlar ve diğer teknolojiler şimdi çok hızlı. Eskiden yüksek çözünürlüklü görseller açılamıyordu veya hızla işlenemiyordu. İnternet de yavaştı. Ama şimdi? Yazılı içerik kadar görsel içeriği de hızla yükleyebiliyoruz.
– Web siteleri için daha etkili: Web sitelerinde etkileşim için görseller yazılı içeriklere göre yüzde 47 daha etkili.
– Sosyal medya için daha etkili: Mesela görselli içerikler Twitter’da yüzde 35 daha fazla retweet ediliyor.

İnfografikler bilgiyi görsel olarak sunarken, akılda kalıcı bir etki yaratıyor. Bu da infografiklere olan bağlılığımızın artmasındaki en önemli nedenlerden biri. Bir mesaj iletirken bilgi çöplüğü arasından sıyrılıp fark yaratmanın en etkili yöntemlerinden biri, kuşku yok ki bilgiyi görsel olarak sunmak. Belli ki önümüzdeki yıllarda görsel bilgiye daha fazla ihtiyaç duyacağız.

Madem görsel bu denli etkili, daha fazla uzatmayalım ve sizi infografikle baş başa bırakalım…

Not: Bu infografik NeoMam Studios tarafından hazırlanmış ve 1MM Agency tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler: ,