Başarılı ve sonuç odaklı bir içerik stratejisi için en iyi çözüm iyi bir içerik ajansı ile çalışmaktan geçiyor. Peki neden?

İçerik stratejisi için ilk başta marka hikayenizi anlatmanız gerekiyor. Hemen ardından marka hikayenizle bütünleşecek diğer bütün içeriklerinizi birbirleriyle çelişmeyecek, anlam kargaşına yol açmayacak, kitlenizde ilgi ve merak uyandıracak, onları harekete teşvik edecek şekilde optimize etmeniz gerek.

Bu, markalara çoğunlukla kolay gibi görünen ama aslında oldukça çetrefilli bir yol. Tabii ki bütün içerik yönetim sürecinizi kendiniz planlayabilirsiniz; bunun için iletişim departmanınız, pazarlama departmanınız size hayli uygun görünebilir. Ancak burada oldukça önemli bazı noktalar var; içerik stratejiniz size yarar sağlamaktan ziyade zarar dahi verebilir.

İçeriği hafife almamalısınız. Doğru kurgulanmamış, optimize edilmemiş, öngörüleri yetersiz, çok boyutlu düşünemeyen, marka kitlesini anlamaktan uzak, tüketicilerle doğru kanaldan doğru bir dille iletişim kuramayan içerikler size baştan kaybettirebilir.

Özetle, içerik stratejisi oluşturmak basite indirgeyebileceğiniz bir iş değil. İçerik, sizin bir marka olarak tüketici gözündeki ifadenizdir. Bütün kelimeleriniz, cümleleriniz, hangi kanalları nasıl kullandığınız, neleri paylaştığınız, hangi konularda aktif olduğunuz, tüketicinizle nasıl iletişim kurduğunuz… Yani her şeydir.

İçerik Stratejisi Neyle İlgilidir?

Bir strateji oluşturmak ve onu ince ince detaylandırmak çoğunlukla yaratıcılık ve deneyimle ilgilidir. İşte tam da bu noktada devreye içerik ajansları girer. Bu süreçte sudan çıkmış balığa dönebilirsiniz. Ama size suyun yolunu gösterecek olan rehberleriniz var, rahatlayın…

Peki, sağlam bir strateji size ne sağlar? İçerik pazarlamanız çok daha etkili olur, iş yaşamınız ve iş akışınız kolaylaşır, verimli sonuçlar size kendine güven ve mutluluk olarak döner, kendinize daha ölçülebilir hedefler koyarsınız, bütçelendirme konusunda daha sağlam adımlar atarsınız, yeni adımlar atmak için daha özgüvenli ve özgür hissedersiniz, büyüme adımlarınızı daha planlı ve organize bir şekilde atarsınız, aldığınız sonuçlar size daha yaratıcı fikirler olarak döner, özgünleşirsiniz ve daha bir sürü şey…

Peki, içerik ajansı bütün bunları nasıl sağlar ve içerik ajansı ne iş yapar? Nitelikli bir içerik ajansı, sizi tanır, anlar ve stratejinizi hedeflerinize göre kurgular. Sadece sizi tanımakla kalmaz, sektörü de sizi tanımaya ve anlamaya çalıştığı gibi ele alır. Sizin ve ekibinizin stratejinizi uygulamasına yardımcı olur. Elbette bu sürecin her anında size fayda sağlayabilecek birçok ekstra fikir sunar. Bu daha başlangıç!

İçerik Ajansı Neden En İyi Seçenek?

Durumun içerisindeyken bazen içeriklerinizin farklı dinamiklerini, eksik kaldığı ya da aşırıya kaçtığı noktaları, fikirlerin gerçek potansiyelini, toplumsal yapı ya da potansiyel kitle ile ne kadar uyumlu olduğunu göremeyebilir, anlayamayabiliriz. Çoğu zaman dışarıdan bir bakış, değerlendirme aylardır kat edemediğimiz yolu, dakikalar içerisinde geçmemizi sağlayabilir. Eğer bir içerik stratejisi söz konusuysa, o dışarıdan bakış kesinlikle bir içerik ajansıdır.

Peki, neden bir içerik pazarlama ajansı ile çalışmalısınız? İşte size 7 sebep:

1. Deneyim

Daha önce bir içerik planı oluşturmadıysanız, bir şeyleri yanlış yapmanız çok olası. Hiç farkında olmadan çok sert bir dil kullanabilir, çok pasif bir hareket planı çıkarabilirsiniz. Ya da çok ağdalı bir dil kullanabilirsiniz -bu hiç de yaşadığımız zamana uygun olmaz- ve çok agresif bir hareket planı kurgulayabilirsiniz. Ya da siz kendinizi tam olarak ifade edebildiğinizi düşünürken, belki de bütün ifadeleriniz çok belirsiz kalmış olabilir. Ya da başka bir şey…

İçerik ajansları, pek çok marka ile çalıştıkları ve farklı endüstrilerdeki birçok farklı kişiye pazarlama yaptıkları için, bir strateji geliştirirken yapılabilecek hataların çoğunu zaten bilir. Aldıkları eğitim ve iş deneyimleriyle sürecin nasıl işleyeceğini, sürece neyin dahil edilip edilemeyeceğini de bilirler.

Pek çok örneğiyle biliyoruz ki markalar için zemin oldukça kaygan, yanlış bir adım sizi birkaç adım geri atabilir. İçerik ajansları sizi zeminde tutacak stratejiyi geliştirmenize yardımcı olur.

2. 360° Hizmet

İçerik stratejiniz, tüm içerik akışınızın temelidir. Tam da bu yüzden iyi kurgulandığından emin olmanız gerekir. Ancak unutmamalısınız ki bu stratejiyi kurmak zaman, enerji ve uzmanlık gerektirir. Bu yolda keşif aşaması, farklı paydaşlarla konuşmalar, mevcut operasyonunuzun tam bir denetimi gibi ihtiyaçlar doğabilir. Pazarlama ekibiniz zaten aşırı yoğunsa, bütün bu yoğun süreci etkili bir şekilde yönetmek mümkün olmaz.

Neyse ki bir içerik pazarlama ajansı size bütün bu konularda rehberlik eder, yeni fikirler verir, ekibinizi koordine eder, eksik kalan boşluklarınızı doldurur.

3. Yeni Bir Perspektif

Pazarlamacıların büyük resmi göremediklerini, dolayısıyla da değişime karşı genellikle dirençli olduklarını düşünürüz. Bu durum, strateji sürecini olması gerekenden çok daha uzun ve çok daha acı verici bir hale getirebilir. Ancak bir ajans, size her zaman taze fikirlerle gelir. Potansiyel tuzakları görür ve size çok daha yenilikçi düşünme yolları sunar.

Bildiğiniz gibi içerik pazarlama ajansının bütün işi zaten içerik. Ajanslar, size her zaman yeni bir bakış açısı sunar; çünkü ulusal ve uluslararası pek çok markayı takip eder; iletişim kavramıyla ilgili yeni görüşler, araştırmalar üzerine çalışır; tüketiciyi ve tüketici eğilimlerini çalıştığı pek çok marka üzerinden deneyimlediği gibi bu konudaki araştırmaları da inceler… İtiraf edelim, bu kısmı kendimizden biliyoruz.

4. İçerik Altyapısı

Evet, içerik stratejinizin olması önemli. Ama onu sürdürecek donanıma sahip olmak da önemli. İçerik ajansları, içeriğinizi daha verimli bir şekilde planlamanıza, üretmenize ve ortaya koymanıza yardımcı olur. Gerçekçi zaman çizelgeleri ve bütçeler belirler. Hatta oluşturduğunuz içerikten daha fazla değer elde etmeniz için nokta atışları yapabilir. Çünkü onların bütün işi içerik ve onlar her an bu işin içindeler.

5. İçerideki Kaynak

İçerik ajansları yaratıcı, içerik konusunda sürekli araştırma yapan, kendini geliştiren, yeniyi ve güncel olanı takip eden, kısacası içerik pazarlaması ile uyuyup uyanan insanlarla doludur. Yani bir içerik ajansıyla çalışmak meraklı ve heyecanlı bir ekiple çalışmak anlamına gelir. Onlar sizin için cesur fikirler üretmeye, fikirleri farklı formatlarda işlemeye hep hazırdır. Size yeni kanallar, araçlar, kaynaklar ve çok daha fazlasını önerebilirler.

Bütün bu yeni fikirlerden ürün ya da hizmetinize dair yeni bakış açıları üretebilir, ilham alabilirsiniz. İçerik stratejiniz, size yeni ürün fikirleri dahi verebilir.

6. Bağlantılar

İçerik ajanslarının medya kanalları, influencer’lar, PPC uzmanları ve içerik stratejinizi etkili bir şekilde uygulamanıza yardımcı olabilecek diğer kaynaklarla ilişkileri zaten vardır. Dolayısıyla bir içerik ajansıyla çalışmak, ek hizmetlere ihtiyaç duyduğunuzda bu konuda da size rehberlik edebilecek bir ekiple çalışmak anlamına gelir.

7. Belgeleme

İçerik stratejinize karar vermek bir şeydir, belgelenmesi başka bir şeydir. Content Marketing Institute’un 2018 B2B Benchmarks raporuna göre, B2B pazarlamacılarının yalnızca %37’si belgeli. Çünkü içerik stratejisinin belgelenmesi zaman alan bir iş. Bir içerik ajansıyla çalışarak, bütün bu stratejiyi belgelemek ve farklı amaçlar için kullanıma hazır hale getirmek için de zaman kazanmış olursunuz.

* * *

Buraya kadar içerik ajansı ne iş yapar sorusuna cevap vermeye çalıştık. Peki, OtherWorkers olarak biz ne yaparız? Diğerlerinden farkımız ne olabilir? Bu 7 başlığın neresindeyiz?

Her ilişki kendi dinamiklerini belirler ve her süreç birbirinden oldukça farklıdır. Her hikayenin başka bir potansiyeli vardır. Bu noktada emin olabileceğimiz tek şey, bu keşif sürecinin bizim için merak, heyecan ve eğlenceyle dolu olduğu. Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz artık siz de biliyorsunuz; bizim bütün işimiz içerik ve bundan hayli memnunuz.

Sınır tanımayan ve tutkulu insanlarla çalışmayı seçtik. Çünkü biliyoruz ki tutku yoksa, sınırlar varsa yaratıcı fikirler de yok. İş ortamınızı ne kadar iyi, eşit, problemlere cevap verebilir nitelikte kurgularsanız o kadar mutlu, işini seven ekip arkadaşlarınızın olacağını fark ettik.

Çalıştığımız markalarla her zaman güvene dayalı, samimi bir ilişki kurduk. Herkes kendini güvende hissettiğinde sadece işe ve işin nitelikli olmasına odaklanabiliyorsunuz.

İçeriklerimizde geleceğin anlatım tekniği olduğuna inandığımız hikayeleştirme yöntemini kullanıyoruz. Her markanın bir hikayesinin olduğuna inanıyoruz ve bu keşfe hazırız!