İnsanların bazı karakterleri, dizileri ya da reklamları asla unutmamasının önemli bir nedeni var! Birazdan daha detaylı olarak bahsedeceğimiz içerik pazarlama tam olarak bundan faydalanıyor.

Don Quijote neden ölümsüzdür? Odysseia destanı ya da Frankenstein neden hâlâ konuşuluyor? Netflix dizilerini neden soluksuz izliyoruz? Ya dilinizden düşmeyen reklam repliklerine ne demeli?

Cevabı şu: İnsanlar hikayelerden etkilenir ve hikayelerde motivasyon bulur. Sosyal etkileşim hikayelerin anlatılmasıyla başlar. Kitleler, “biz” olabilmek için ortak hikayelere ve ortak deneyimlere ihtiyaç duyar. İçerik pazarlama, markaların kendi hikayelerini anlatarak hedef kitleleriyle birlik oluşturabilmelerini sağlar.

Gittikçe büyüyen bir evren olarak içerik pazarlama, markalar ve kitleler arasında sarsılmaz bir bağ oluşturur. Bu nedenle günümüzde her sektörden marka için bu alanda başarıya ulaşmak büyük önem taşıyor. Başarılı içerik pazarlaması ile dikkat çeken Coca-Cola, Mercedes Benz gibi dünya devlerinin kampanyaları incelendiğinde çarpıcı bir benzerlik ortaya çıkıyor: hikayeleştirme ya da diğer bir deyişle, storytelling.

İçerik pazarlama stratejisi, günümüzde firmaların en çok önem verdiği çalışmalar arasında yer alıyor. Bu konuda profesyonel hizmet veren çok sayıda content marketing ajansı, firmaların potansiyel müşterilerine ulaşması ve dönüşüm oranının artırılması konusunda destek veriyor. OtherWorkers gibi sayılı storytelling ajansı da içerik pazarlamanın ötesine geçiyor.

İçerik Pazarlama Neden Önemli?

Bir araştırmaya göre, B2B firmalar için kaliteli içerik üretimi içerik pazarlaması başarısını %85 oranında artırıyor. İçerik pazarlama stratejisi de bu sayede %72 oranında daha etkili oluyor. Bir başka araştırmaya göre ise, tüketicilerin %88’i online ya da offline alışveriş yapmadan önce internette ön araştırma yapıyor. Bu süreçte hedef kitlenizin karşısına etkili bir kampanya ile çıkmak için stratejilerinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

Günde binlerce görsel ya da metin içerikle karşılaşan hedef kitlenizin dikkatini çekmek için ilgi çekici hikayeler anlatarak güçlü storytelling kampanyaları oluşturabilirsiniz. Ürün ya da hizmetinizin kategorisi ne olursa olsun işinin ehli bir içerik ajansı desteği alarak storytelling/hikayeleştirme yoluyla hedef kitlenizi satın almaya ikna edebilirsiniz.

Storytelling Neden Çok Etkilidir?

İçerik pazarlama, hedef kitleyle duygusal bir bağ kurmak, bu kitleye sesinizi en samimi şekilde duyurmak için benzersiz bir fırsat sunar. İnsanlar internette gezinirken ya da bir araştırma yaparken karşılarına çıkan içeriğin pek çoğunu görmezden gelme eğilimine sahiptir. Dikkat çekmek için hayatlarına dokunmanız gerekir. Bu noktada storytelling odaklı içerik üretimi devreye girer.

Başarılı içerik pazarlama için storytelling yönteminden faydalanmak, markanıza bir ‘işletme’ olmanın ötesinde bir insansı bir karakter kazandırır. Hikayeler kitlenizde ısrarcı bir reklama maruz kalma hissi yaratmaz. Bu da ürün ya da hizmetlerinizi satın almaya gönüllü olmalarını sağlar. Üstelik potansiyel müşterilerinizle kurduğunuz bağ güçlenir ve sadık müşteriler kazanma şansınız artar.

Storytelling, gerçek deneyimleri paylaşarak hedef kitlenizin size güven duymasına yardımcı olur. Örneğin, dünya devi olan şirketlerin kuruluş hikayeleri ya da küçücük bir ürünün hayatı nasıl kolaylaştırabildiği çoğu zaman insanların ilgisini çeker.

İçerik pazarlama denince en önemli özelliklerden biri olan özgün içerik üretimiyle benzersiz hikayeler oluşturabilirsiniz. Bu konuda bir içerik pazarlama ajansından destek almanız gerekebilir.

Sonuç

Storytelling aracılığıyla hedef kitlenizi kalbinden vurabilirsiniz. Content marketing başarınızı artırmak için insanların vermek istediğiniz bilgileri almaya gönüllü olması büyük önem taşır. Storytelling, hedef kitlenizle daha bilgilendirici, anlamlı ve ilgi çekici yollarla iletişim kurmanızı kolaylaştırır.

Ancak bu aşamada kendi hedef kitlenizi tanımanız ve hangi hikayeleri dinlemek istediklerini bilmeniz gerekiyor. Hikayeyi merkezine alan bir içerik ajansı desteğiyle, siz de içerik pazarlama stratejinizi en doğru şekilde belirleyerek hedef kitlenizi hikayelerinizle etkiniz altına alabilirsiniz.