İyi bir pazarlama stratejinizin olması önemli. Ancak gelecek yılların trendlerini bilmek ve takip etmek çok daha önemli. 2022’de pazarlama dünyasında yaşanan ve bu seneyi de şekillendirecek olan trendleri sizin için derledik.

SOSYAL MEDYA

Özellikle pandemiden sonra dijital dünyanın farkındalığı öylesine arttı ki pek çok değişikliği de beraberinde getirdi. İşletmeler ve tüketiciler %50 daha fazla online iş ve içeriğe yöneldi. 2022’de mobil cihazlar reklam dünyasını domine etti diyebiliriz. Mobil uyumlu reklamlar ve pazarlama çalışmaları daha fazla ilgi gördü. Bunların başını tabii ki sosyal medya platformları çekti. Bunlardan birisi 2022’de bambaşka bir ivme kazandı: TikTok.

TikTok, çığ gibi büyüyen bir etki yarattı. İnsanların saatlerce post kaydırarak vakit geçirebileceği, kolay tüketilebilir ve çeşitli içeriklere sahip yapısının olması oldukça etkileyiciydi. Bu etkinin en büyük nedenlerinden biri de Z jenerasyonu.

TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI VE Z JENERASYONU

Markalar, hedef gruplarını tanımlarken ciddi bir emek harcar. Nedenini bir kez daha burada görüyoruz. Çünkü yeni hedef grubu Z jenerasyonu, pazarlama dünyasını domine ediyor. Tüketici alışkanlıkları, marka farkındalıkları ve ihtiyaçlar değişti. Yetişkinliğe adım atan Z jenerasyonu, teknoloji odaklı olması ve marka farkındalığının yüksek olması nedeniyle net bir talep formu oluşturabiliyor. Özgün, deneyim odaklı ve reklam niteliği göze batmayan içeriklerden etkileniyorlar. Bu da empati kurmanın gerekliliğini ve eşsiz içerikleri beraberinde getiriyor.

Özellikle influencer marketing deyiminde bunu görebiliyoruz. Kendi deneyimlerini paylaştıkları, kolay tüketilebilir, özgün içeriklere olan etkileşim çok daha yüksek oluyor. Yani hikayesi olan her şey ilgi çekici oluyor ve bu hikayeler bir güven inşa ediyor. Mikro influencer olarak adlandırdığımız belirli nişlerde içerik üreten kişilere karşı güven ise çok daha yüksek oluyor. Bunu nasıl yapıyorlar? Deneyimlerini video içeriklerle, canlı yayınlarla ve hikayelerle paylaşarak. Telefonun masaüstünü yendiği bu süreçte video içerik en önemli araç oldu. Algoritmaları değiştiren bu gelişme yüksek etkileşim edinebilmenin de bir yolu oldu.

DENEYİM

Bütün bunlar aslında aynı şeye işaret ediyor. Tüketicinin farkındalığı arttıkça daha iyi bir deneyim yaşamak istiyor. Deneyim her şeydir ve hikaye, o deneyimi yaratır. Hikayenin biricikliği doğal, özgün, empatik ve bilinçli bir reaksiyon yaratır. Kişiselleştirir. İşte Z jenerasyonunun ve dijital dünyaya ayak uydurabilen herkesin en çok ilgisini çeken şey. Kişiselleştirme. Markalar bunu sağlayabilmek için teknolojiyi ön plana çıkardı. Edindikleri datalar ile özgün deneyimler üretmeye başladı. 2022’nin son çeyreğinde en çok ön plana çıkan da buydu. İnovatif ve çarpıcı deneyimler.

ARTIFICIAL INTELLIGENCE

Sanal gerçeklik üzerine kurgulanmış içerikler, reklam panolarından taşan üç boyutlu görseller, her sene dinlediğin müziklere göre sana hikaye sunan veri görselleri, yapay zeka ile hazırlanan içerikler… Yapay zeka, makine öğrenmesi ve tasarım alanında yaşananlar kreatifliği de başka boyutlara taşıdı ve hepimiz bunu heyecanla izler hale geldik.

Özetle dünyayı algılama ve etkileşime geçme şeklimiz değiştikçe, ihtiyaçlarımız da değişiyor. Dolayısıyla pazarlama stratejileri de… Teknolojik değişimler, ekonomik etkiler, yenilikçi yaklaşımlar hep kapımızı çalacaktır. Bizi başarılı kılacak olan şey ise buna adapte olabilme hali, özgünlük ve hikaye ile deneyim yaratmaktır.

Eşsiz deneyimler dileriz.