Sosyal medyanın yeni gözdesi 10 Years Challenge akımını duymayanımız yoktur. Ünlü isimler gibi markalar da bu yeni çılgınlığa kayıtsız kalmadı. Böylece Real Time Marketing (Gerçek Zamanlı Pazarlama) adına çok güzel örnekler çıktı.

#10YearsChallenge Nedir?

#10YearsChallenge akımının ilk kırıntıları #tbt ile hayatlarımıza girmişti aslında. Açılımı ‘Throwback Thursay’ olan bu ilk dalga, sonradan sadece perşembe günü nostaljilerinde değil, diğer günlerde de kullanılmaya başlandı. Yeni trend #10YearsChallenge’ın anlamı ise sosyal medya kullanıcılarının 10 yıl önceki fotoğrafları ile güncel fotoğraflarını yan yana paylaşarak, geçen süredeki değişimini (veya nasıl değişmediğini) gözler önüne sermek.

Birçok ünlü isim #10YearsChallenge etiketiyle 10 yıllık değişimlerini takipçileriyle paylaştı. Yıllara meydan okumasından övünç duyan da var, beyazlayan saçlarından gurur duyan da. 10 Years Challenge akımı da diğer akımlar gibi markalar tarafından etkili bir pazarlama aracı olarak kullanıldı. 10 Years Challenge, bu yönüyle Gerçek Zamanlı Pazarlama adına iyi birer örnek sunuyor. Dijital pazarlamada #10YearsChallenge nasıl kullanılır, birlikte bakalım.

Gerçek Zamanlı Pazarlama

Real Time Marketing (Gerçek Zamanlı Pazarlama), markanın sosyal kanallar aracılığıyla potansiyel müşteri kitlesine ulaşmasını içeren yeni nesil pazarlama şeklidir. Bulunduğumuz teknoloji ve internet çağı göz önünde bulundurulduğunda, markalar için hem mükemmel bir pazarlama kanalı hem de fırsattan çok zorunluluk haline geldiğini söyleyebiliriz. Öyle ki, son dönemlerde yapılan araştırmalarda TV izleme oranlarında, özellikle genç kitle göz önünde bulundurulduğunda büyük bir düşüş olduğu gözleniyor. Bunun en önemli nedeni ise televizyonun yerini Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi internet kanallarının almaya başlaması.

ABD’yi baz alan bir araştırmada, 2017 yılında televizyon kaynaklı reklam satışlarının yüzde 1,5 azaldığı, dijital reklam satışlarının ise yüzde 35 oranında artış gösterdiği belirtiliyor. Kısacası, Gerçek Zamanlı Pazarlama türünün günümüzde pazarlamanın en etkili yöntemi haline geldiğini ve gitgide etkinliğini artıracağını söyleyebiliriz. Hal böyle olunca da markaların sosyal medya hesaplarıyla karşılıklı takipleştiğimiz bir dönemi yaşıyoruz.

Her sosyal medya kullanıcısı gibi markalar da sosyal medya akımlarını yakından takip ediyor. Ve herkes gibi sosyal medyada popüler olmak için bu akımlara dahil olmaya çalışıyor. #10YearsChallenge sahip olduğu konseptle markaların pazarlama planları için güzel bir fırsata dönüştü. Markalar sosyal medya hesaplarından yaptıkları #10YearsChallenge paylaşımlarıyla 10 yıldaki gelişimlerini takipçileriyle paylaştı.

Markalar paylaşımlarında reklam konseptlerini uyarlayarak oldukça farklı paylaşımlar ortaya koymuşlar. Örneğin, Netflix’in Dark dizisini içeren paylaşımı sadece dizi takipçilerine hitap etse de etkili ve yaratıcı bir paylaşım olmuş. Türk Hava Yolları da 10 Years Challenge paylaşımı ile 10 yılda uçuş destinasyonundaki artışı takipçileriyle paylaşmış. Nescafe ise hepimizin aşina olduğu meşhur kupalarının değişimini paylaşarak güzel bir nostalji hissi yaşatmış.

Markalardan Örnekler

Filli Boya

Aras Kargo

Netflix Türkiye

Türk Hava Yolları

Nescafé Türkiye 

Durex Türkiye

Yudum Gıda

Lenovo Türkiye

Domino’s Pizza Türkiye

İstikbal

Yemeksepeti

Decathlon Türkiye